تبلیغات
هرمس بوک - اطلاعیه سوم : هنر کتاب نخواندن !
شنبه 12 بهمن 1392

اطلاعیه سوم : هنر کتاب نخواندن !

   نوشته شده توسط: هرمس    نوع مطلب :اطلاعیه ها ،


سلام و درود

از بلایای خانمان سوز عرصه فرهنگ،در هزاره ی سوم، پدیده ای است که از آن به این تعبیر یاد می کنم : «شهوت دانلود !» 

شهوت در معنای اخلاقی اش،عبارتست از زیاده روی در کاری،هنگامی که از حدّ اعتدال خارج می شود، حال چه خوردن باشد و چه در پوشیدن و چه خوابیدن و چه در هم آمیزیدن، و حالا با این عصر اطلاعات، چه در شهوت دانلودیدن !

مسلم است که نگارنده نیز خود را از این اتهام مبرّا نمی داند، و قصد نصیحت ندارد، لکن می خواهد به این پدیده با زبان حال و قال اشاره ای کند، بلکه دیگران هم همراه شدند و اراده ای جمع شد،جهت تحول و گذر از وضع فعلی...

همه ی ما روزانه دهها کتاب را از سایت های گوناگون دانلود می کنیم،در ماه شاید صدها برسد و در سال شاید آمار هزاران ظاهر شود !
بیایید خودمان کلاه قاضی کنیم،و ببینیم چند درصد از این کتب را خوانده ایم؟ آیا اصلا لایشان را باز کرده ایم!؟ یا صرفا پس از آنکه ارضا شدیم با دانلود، آن را در «طاقچه ی هارد» خویش رها کرده ایم،و سالی به دوازده ماه نیز نگاهی به آن نمی اندازیم !؟بدون عذر و بهانه،چقدر کتاب می خوانیم؟ چرا با اینکه می دانیم کتاب خوبی یافته ایم آن را نمی خوانیم ؟ و چرا کتاب را از ناشر خریداری نمی کنیم؟!

آیا صرفا بخاطر گرانی است؟ یا بخاطر فقر فرهنگی خودمان؟ یا بخاطر کمبود وقت؟ یا ... ؟
دلایلش را به هر کسی که این نوشتار را می خواند واگذار می کنم...

بیایید حساب کنیم،اگر این وقتی را که در فضای مجازی می گذرانیم جهت دانلود، و ... صرف کتابخوانی می کردیم،چه می شد!؟
حالا اصلا چه کتبی باید بخوانیم!؟ آیا هر کتابی ارزش خواندن دارد؟! 

آیا کسی می تواند برای دیگران لیستی به عنوان نسخه تهیه کند ؟ با این همه ذوق های گوناگون؟
این سوالات و گفتار ها مارا بر آن داشت  تا مقاله ای از استاد بهاءالدین خرمشاهی،با نام هنر کتاب نخواندن در هرمس بوک عرضه کنیم.


 
از قول ابوالفضل بیهقی نقل کرده‌اند که هیچ کتابی نیست که به یک بار خواندن نیارزد؛ یا هر کتابی به یک بار خواندن می‌ارزد. !

حال آن که این قول از مشهورات بی‌اساس است. همه ما به تجربه دریافته‌ایم که بسیاری کتابها به یک بار خواندن نمی‌ارزند و بسیاری کتابهاست که ارزش ورق زدن جدی هم ندارد. و برعکس بعضی کتابهاست که مادام‌العمر می‌توان و می‌بایدشان خواند (برای ما مثل قرآن کریم، احادیث نبوی، بسیاری ادعیه، مثنوی معنوی، دیوان حافظ و سعدی و نظایر آنها). طراوت این کتابها با تکرار خواندن، اگر افزوده نشود، کاسته نمی‌شود.

امروزه با پدیده‌ای که کارشناسان کتاب و کتابداران «انفجار مطبوعات» اصطلاح کرده‌اند، مواجهیم. با تولید انبوه کتاب، که نه فقط خواندن بلکه خریدن کتاب را هم دشوار کرده است. فراوانی و تولید انفجار گونه کتاب از یک سو برای کتابدوستان و کتاب‌بازان و شیدایان کتاب خوشایند است. از سوی دیگر باعث تشویش خاطر آنان است که نمی‌دانند تکلیف ما با این همه کتاب چیست؛ و هنوز کتابهای پار و پیرار را نخوانده باید کتابهای جدیدتر را هم بخوانند. شک نیست که در این ترافیک شدید، به آسانی و بدون برنامه و نقشه و تدابیر لازم نمی‌توان راهی به دهی برد.

باری در پاسخ به این سؤال که چقدر باید کتاب خواند؟ باید گفت به قدر کافی! همانطور که در پاسخ این سؤال که چقدر باید کار کرد؟ چقدر باید خوابید؟ چقدر باید خورد؟ هم می‌توان همین جواب را داد. پاسخ عملی‌تر و تجربی‌تر این است که در زندگی امروز این ما نیستیم که تعیین می‌کنیم چقدر باید کتاب خواند، بلکه باید دید پس از انجام کار روزمره و وظایف اجتماعی و خانگی و خانوادگی، چقدر وقت و دل و دماغ برای ماباقی می‌ماند، و از آن مقدار، چه مقدارش را می‌توان صرف کتاب کرد. به قول حافظ هروقت خوش که دست دهد مغتنم شمار.

مسأله «چه باید خواند» را چنانکه گفته شد، ذوق و تجربه و تخصص حل می‌کند. در برابر سیل انتشارات بیشتر مسأله چه نباید خواند مطرح است؛ هنری میلر نویسنده بزرگ معاصر امریکایی (که اتفاقاً منتقد بی‌محابای شیوه زندگی سر به هوا و پراسراف و مصرف امریکایی است) در کتابی که از تجربه‌های کتابخوانی و کتابشناسی خود نوشت است به هنر شگرفی اشاره می‌کند که همانا هنر کتاب نخواندن است. نه این هنر که نباید کتاب خواند –که خود ضایعه عظیمی است- بلکه این هنر که چه کتابهایی را نباید خواند !

گروهی تصور می‌کنند هرچه بیشتر کتاب بخوانند، بهتر است، یعنی دانشمندتر می‌شوند. در پاسخ به این غلط مشهور باید گفت مهم این است که هرچه بهتر کتاب خوانده شود، و کتابهای هرچه بهتر، نه هرچه بیشتر. خیلی‌ها با پرخوانی فقط «امتلاء حافظه» و «سوءهاضمه فکری» پیدا می‌کنند. دانشمندترین آدمها، پرخوان‌ترین آدمها نیستند، و پرخوان‌ترین آنها هم دانشمندترین آدمها نیستند. پرخوانی اگر هم برای دانشمند (تر) شدن لازم باشد، کافی نیست. هزار نکته باریکتر از مو اینجاست. البته کتابخوانهای پرخوان غالباً از روی فضل و فروتنی، به این کار روی می‌آورند، و نیز به خاطر حظ روحی که از خواندن می‌برند و اعجاب و استحسانی که نسبت به کتاب دارند.


همچنان هنر نزد ایرانیان است و بس 
اما این‌بار:

هنر کتاب نخواندن !

اول از همه این عنوان طولانی را به بنده ببخشید. اگرچه طولانی است، اما شاید براعت استهلال داشته باشد و حاكی از محتوای این مقاله باشد. نمی‌دانم به ما ایرانیان انقلاب سیاسی و اجتماعی و فرهنگی كرده، و پنجه در پنجة تهاجم فرهنگی غرب افكنده چه می‌گذرد كه این‌همه بی‌كتاب شده‌ایم.

مزاج دهر تبه شد در این بلا حافظ
كجاست فكر حكیمی و رای برهمنی!؟


چیزی كه مسلم است این هنر ملی كتاب نخواندن، یك معلول چندین علتی است. من در این مقاله حتی یكی ـ دو تا از آن علل را پیدا نكرده‌ام. اگر به ذهن خود فشار بیاورم شاید بتوانم یك دو دلیل و علت پیدا كنم...

شگفت‌آورتر از همه كتاب‌نخوانان در ایران امروز، عده كثیری از اهل قلم‌اند. و این را از اطلاع و مشاهده دست اول خود نقل می كنم. آری كسانی كه كار تمام‌وقت یا پاره‌وقتشان تألیف یا ترجمه كتاب است خودشان سال تا سال كتاب نمی‌خرند، كتاب نمی‌خوانند. خداوند این پرده‌دری‌ها را بر این عبد جانی ببخشد !


* پی نوشت هرمس :

امروز را سعی میکنم به همین نوشتار بسنده کنم، تا بیشتر به این مقاله و محتوایش توجه شود،و یک روز تقوای نفس کنیم در شهوت دانلود !
زیاده عرضی نیست،
امیدوارم با نظرات مفید و ایجاد شدن فضای بحثی پیرامون این مشکل همگانی، قدری در حل شدن این عام البلوی کوشا باشیم.بر چسب ها: هنر کتاب نخواندن ،

مینا
پنجشنبه 25 تیر 1394 02:18 ب.ظ
سلام بحث جالبی بود. تك تك كامنت ها و توضیحات شما بر هر كامنت رو هم خوندم.
من هم در كتابناك عضوم. البته فكر كنم اخرین بازدیدم از اونجا پارسال بوده. من هم كمی شهوت دانلود دارم و انصافا كمتر از میزان خرید یا دانلودم مطالعه می كنم.
چندسال پیش واقعا چنین نبودم و روزی حداقل دو یا سه ساعت رو میخوندم و خیلی ش هم بواسطه نت و رایانه (كامپیوتر) بود.ولی الان ممكنه روزها به هفته هم برسه و من لای كتابی رو بازنكرده باشم ولی هنوز تعهدم رو ب درست و دقیق و منتقدانه خوانی هر مطلبی ك میخونم حفظ كردم- البته فعلن-
با خودم فكر میكنم چی باعث شده به اینجا برسم.
در حال حاضر نگهبان نوشته پیمان اسماعیلی رو در دست دارم و پیش از این هم سپیده دم ایرانی امیرحسن چهلتن.
ك كتاب پیمان اسماعیلی رو بسی بیشتر می پسندم
غلامرضا
سه شنبه 27 خرداد 1393 03:26 ق.ظ
با سلام مطلب بسیار جالبی بود
ممنون از زحماتتون
milad
سه شنبه 6 خرداد 1393 12:27 ق.ظ
درباره سوال چرا کتاب نمی خوانیم، می تونید به لینک زیر مراجعه کنید. به نظرم مطلب خوبی هستش.
neeloofar.org/critic/138-zamaniyan-ali/746-140293.html
سه شنبه 15 بهمن 1392 02:28 ب.ظ
درمقابل هستی هم خدا آدم را خلیفه الله خلق کرده ومقامش دررابطه با آنچه باری تعالی به او عطا کرده بسیار والاست وباید شایستهءچنین مقامی باشد-که شما هستید-نباید درمقابل بندگان دیگر حقیر نامیده شود

باز با عرض پوزش
پاسخ هرمس : «نباید درمقابل بندگان دیگر حقیر نامیده شود»
بله،در مقابل بندگان دیگر نه،اما در مقابل هستی مطلق
موجود ممکن،می تواند نامیده شود...
که البته خیلی بحث خاصی نیست:)
این سیره ی بسیاری بوده، به ادعیه هم رجوع کنید می گوید:

زین العابدین، عنه علیه السلام ـ مِن دُعائهِ یَومَ عَرَفةَ ـ :

و ذَلِّلْنی بَینَ یَدَیكَ ، و أعِزَّنی عِندَ خَلقِكَ ،
و ضَعْنی إذا خَلَوتُ بِكَ ، وَ ارفَعْنی بَینَ عِبادِكَ ،

امام زین العابدین علیه السلام ـ در دعاى او در روز عرفه ـ گفت :

مرا در پیشگاه خودت خوار گردان و نزد خلقت عزیز فرما؛
مرا در خلوتِ با خودت پست گردان و در میان بندگانت سربلند،

یا :

و فی نَفسی فذَلِّلْنی و فی أعیُنِ النّاسِ فعَظِّمْنی :
مرا در نظر خودم خوار گردان و در چشم مردم بزرگ دار.


به هر روی مهم است،که با خدا قیاس شود،آنگاه حقارتمان هویدا می گردد،نه نزد دیگر خلق الله!
که : لقد کرمنا بی آدم...

امیدوارم این دو نگاه را جا انداخته باشم،هر چند هیچ اصراری نیست کسی دیگر هم اینگونه خویشتن را خطاب کند...

سپاس از نظر مخالف و انتقادتان...
سه شنبه 15 بهمن 1392 12:28 ق.ظ
سلام بزرگوار

از خواندن نظرات پایین کتابها لذت خاصی میبرم

اما حقیقتا"عدم اعتماد به لینک کتابها در این وانفسا هم معضلی است.
من خودم همیشه مطالعه آنلاین را ترجیح میدادم
چون به نظرم زنده تر است
همین حالا هم در کتابخانهءنور این کار را میکنم
کتابی مثل ترجمه فصوص الحکمه ابن عربی
درنت نیست خریدش هم برایم امکانش نیست
وبا این نبودنها مطالعه انلاین بهترین راه است
اما بعضی از کتابخانه ها هم فیل.....میشوند
یا به قول دوست عزیزمان کتاب را حذف میکنند
آنوقت است که میمانی حیران که چه کنی؟!
نیمی از دانلودها به همین دلایل است
مطلب دیگری که میخواستم عنوان کنم باعرض پوزش از مسعود عزیز این است که مقام والای
آدمیت را با لفظ حقیر آن هم درموردخودتان که بسیار آدم-به معنای اهم کلمه-هستید واز مقام والای آدمیت برخوردارید استفاده نکنید
باز هم عذرخواهی میکنم
پویاباشید-جویاباشید-وشادوسربلندو.......
پاسخ هرمس : درود تاجی عزیز

بله فضای بحث خوبی فراهم شد در خصوص این مشکل...
کتابخانه نور،انصافا با آن همه معرفت افزایی،حق خودش را خوب ادا کرده...

این قضیه ای که می گویید،می تواند مفید باشد،چرا که آدم مجبور می شود،به مرور کتاب را بخواند
به جای دانلود لحظه ای! و پیشنهاد خوبی است....
در مورد حذف کتاب هم، بله معضلی بود،که خداروشکر در هرمس بوک حل شد.

در مورد آخر هم، شما لطف دارید،ولی بستگی دارد به اینکه این حقیر را در مقابل چه تصور کنید!
اگر آنرا در خصوص دیگر انسان ها تلقی کرد،قدری نسنجیده است...
ولی اگر درباره هستی مطلقی که وجود ما در مقابلش، چون عدم است مقایسه کنیم،معنای درست خودش را بروز می دهد....
و این نه تنها تواضع،بل عین حقیقت است!

شاد باشید.
sssjad
شنبه 12 بهمن 1392 10:12 ب.ظ
"کم بیشترین است"
این جمله شعار و خط مشی شادروان استیو جابز نابغه قرن حاضر بود که با چنین اعتقاداتی توانست دنیا را تغییر دهد.
شرکت های بزرگ دنیای الکترونیک در حالی که چندین محصول مختلف را ارائه می کردند و همه مردم را در انتخاب سردرگم می کردند شرکت اپل تنها با ارائه یک محصول هم انتخاب را آسان مینمود و هم یک محصول باکیفیت خیلی بالاتر از کلیه محصولات مختلف شرکت ها ارائه مینمود.
حالا چه ربطی به کتاب داره؟
بنظرم قدیما مثلا" عصر حافظ کلا" شاید 100 تا کتاب هم نبوده هم انتخاب کتاب آسان بوده هم میشده کتاب ها رو خوب وبارها بارها خوند, که نتیجش شده بوجود آمدن بزرگانی مثل حافظ.الان این دوره شده هزاران کتاب بی ارزش که هم انتخاب کتاب رو سخت کرده و هم طوری شده که ما یک حافظ شناس خوب هم نداریم حافظ داشتن که دیگه .(خدا نکنه).... شده این عصر سرد, بی معرفت, ریا و بدون ذوق و بی هنر.همه اهل مادیات و....
پاسخ هرمس : درود سجاد عزیز....

ما در معماری نیز توسط میس وندر رو، این شعار را داشتیم، که
Less Is More!
و یکجورایی شعار جمع و جور و زیبا و مینی مالی است،دقیقا درست می فرمایی...
اتفاقا یکی از عواملی که جناب خرمشاهی برشمرده،همین انفجار ریز و درشت کتاب ها و اطلاعاتی است که از هر طرف ، بر سر انسان معاصر ریخته!
بقول خودش سالانه نزدیک 12 هزار کتاب(اگر اشتباه نکنم عدد را) در ایران بچاپ می رسد!
حالا شما خود حساب کن،که چه درصد ناچیزی از اینها ارزش خواندن دارد،
به همین خاطر است که ایشان،درباره ی هنر کتاب نخواندن =
هنر کتاب خوب خواندن و کم خواندن!
اشاره می کند،
ضمنا یادآور شویم،که استاد خرمشاهی بدون تعارف،بهترین حافظ شناس عصر ماست،عمرش دراز باد....

سپاس از نظرت.
بهرنگ
شنبه 12 بهمن 1392 09:33 ب.ظ
با سلام و درود
خسته نباشید، پست بسیار جالب و مفیدی بود
بنده در این رابطه پیشنهادی دارم، اینکه توسط دوستان کتابخوان عزیز یک شبکه وبلاگ نویسی ایجاد شود و هر شخص پس از مطالعه کتابی، مختصری از آن را به علاوه برداشت شخصی خودش نگارش کند و به اشتراک بگذارد، در این صورت:
1
- مطالعه ی هر کتابی مفید می شود هر چند اندک، چرا که حداقل نتیجه اش خروجی عینی در قالب نگارش یک پست وبلاگ است با موضوع معرفی کتاب

2- مطالعه پست های شبکه وبلاگ باعث میشود شناخت جامع تری نسبت به کتاب ها توسط کتابخوان های عزیز ایجاد شود و راهنمای مناسبی است برای کسانی که به دنبال کتاب مورد نظر میگردنند، به عبارتی مریدان را به مرادها میرساند.

با تشکر
پاسخ هرمس : سلام بهرنگ عزیز،

ممنون از توجه و لطفتت...

پیشنهاد بسیار خوب و نیکی است!
این کار دو حسن دارد،یکی برای خود شخص،که موجب می شود فکرش درباره کتابی که تازه خوانده منسجم و منظم شود،و بعدها هم اگر خواست به نوشتارش رجوع کند
و دیگر برای دیگرانی که متن او را می خوانند،و به خوانش کتاب اصلی،علاقمند می شوند...

می شود در زیر هر کتاب،قسمت نظرات این بحث را پی گرفت... تا خیلی لینک بازار نشود.
ما پیشتر در کتابناک،چندین بار خواستیم این کار را پیاده کنیم،
اما متاسفانه، استقبال قشر فرهیخته اندک بود!

به هر حال پیشنهاد خوبی است،و سپاس از نظرتان....

شاد باشید.
سیاوش(ملاصدرا کتابناک)
شنبه 12 بهمن 1392 07:52 ب.ظ
سلام
منظورم این بود که مثلا گفته بشه علاقمندان به ادبیات با فلان کتاب شروع کنن بعد برن سراغ دیگری و همین طور...
به نظرم این مهم ترین کار برای مقابله با شهوت دانلود یا شهوت خرید کتاب است
یهنی داشتن برنامه مطالعاتی!
پاسخ هرمس : متوجهم...
برای همین نظر پیشین اشاره کردم،که این نیازمند به اهل فن،در آن شاخه ی مورد نظر است،
یعنی فرضا منطق،
یا فلسفه
یا دین
یا ادبیات
یا رمان
یا جامعه شناسی و ...
و یک نفر نمی تواند،در همه اینها کتابدان و کتابخوان باشد،بنابراین باید در هر شاخه از اهلش پرسید....

سیاوش(ملاصدرا کتابناک)
شنبه 12 بهمن 1392 06:14 ب.ظ
سلام
یه پیشنهاد اینکه کسانی مثل خود شما مسعود عزیز لیستی تهیه کنند از کتاب های پیشنهادی برای نو آموزان مثل بنده
مثلا لیستی برای نو آموزان ادبیات یا لیستی برای نو آموزان فلسفه و ...
به نظر این حقیر این کار می تونه یه دور نمای کاری رو از با تجربه تر ها بعدست بدهد که جه بخوانیم ما کم تجربه ها!
در مورد استاد خرمشاهی هم باید بگم از بزرگان عصر ما هستند زندگی نامه خود نوشت ایشان هم یکی از زندگی نامه های خواندنی می باشد!!
پاسخ هرمس : سلام سیاوش عزیز...
بنده تا جایی که بتوانم،کتب خوبی که می شناسم در زمینه های گوناگون،در این سایت عرضه خواهم کرد به مرور...

و می دانی که در این زمینه «منتی و ضنّتی» ندارم...

در مورد استاد خرمشاهی هم،حقیقتا انسان جامعی است،و ادیبی فرزانه،که باید قدرش با بیش از پیش دانست...

شاد باشی.
siderella
شنبه 12 بهمن 1392 06:05 ب.ظ
سلام
من فکر می کنم یکی از از دلایل انباشت ودانلود بی رویه کتاب به جوامعی برمی گرد که آدم اصلاًً هیچ اطمینانی به اینکه فردا چه برسرلینک دانلود کتاب می آد_ داره!!!
من بیشتر وقتا کتابای که دوست دارم دانلودشون می کنم، از ترس اینکه نکنه، دیگه نتونم به کتابای که دوست دارم دسترسی پیدا کنم.
بارها.. این اتفاق افتاده که، برای یه مدت کوتاه به خودم گفتم:فعلاً بسه،ولی چند روز بعد دیثدم سایت دانلود کتاب به مشکل برخورده،تعطیل شده و یا اصلاً کتاب حذف شده.
بی ثباتی درهر زمینه ایی که باشه خودبخود مشکلاتی از قبیل، دانلود بی رویه رو در پی داره. محرومیت وقتی دامنه اش بسیار ..وسیع باشه، احتکار به وجود میاره (احتکار می تونه شامل چیزای از قبیل:غذا، لباس...هم باشه) که نیاز به بحث روانشناختی داره....!!!
مسئله ی بعد اینکه، آیا خریدن کتاب بهتر از نسخه مجازی اونه؟؟؟!!
بله، خرید کتاب بهتره به شرطی که بشه برای کتابای متعددی که در دسترس قرار میگیره وخریده میشه جای تو خونه پیدا کرد!من تمام کتابای که داشتم رو به خاطر کمبود جا "کارتن" کردم وبه ناچار به کسانی که علاقمند کتاب بودن وجای مناسبی هم داشتند تقدیم کردم،بعداً بیشتر کتابارو از اینترنت دانلود کردم وکلی خوشحال.. شدم ازاینکه: تمام کتابای داده را برگردوندم، با این تفاوت که تعداد کتابای بیشتری، درجای کوچکی ذخیره کردم!!خب، این یکی از مزایای دنیای مجازیه ومزیت دیگه ایی هم که برای کسی که واقعاً کتابدوست هستند اینکه، کتابا به مرور زمان تغییر رنگ نمیده وکیفیت کتاب خوب میمونه.
ونکته دیگه از همه جالبتره و حائزاهمیتتر اینکه:،کسای که طرفدار محیط زیست هستند،خیالشون از این بابت راحت میشه که به طبیعت کمتر صدمه میرسه،
در کنار این مزایا خوب که دنیای مجازی داره، برای کسای که میخوان کتابشون به فروش برسونن واقعاً خیلی دلسردی به وجود میاد!!که نتونن از این طریق وبا استعدادی که دارن کتاباشون به فروش برسونن...
نتیجه اینکه هر کدام مجاز وغیر مجاز هرکدام خوبیها و بدی های داره.من با دنیای مجازی راحترم ودلایل خودمو گفتم و با دانلودکتاب اگر فقط به نیت جمع آوری باشه و خونده نشه- مخالفم...
با عرض معذرت. ...از اینکه یه کم کلی گویی کردم.پاسخ هرمس : درود سیدرلای عزیز....

بله در کامنت پیشین هم گفتیم،و این شاید یکی از اصلیترین دلایل شهوت دانلود باشد!
دلیل دیگرش بنظر حقیر
همان قضیه معروف است،که هر چیز مفتی لذتبخش است،و برای انسان کتابخوان
کتاب مسلما همین حکم را دارد،
و از آنجا که بعضی ها علایق خاصی به کلکسیون جمع کردن،آن هم از نوع مفتش دارند،این قضیه شیوع می یابد و بیشتر و بیشتر می شود.
چنانکه می بینی طرف اصلا یکی از کتب مثلا نیچه را نخوانده،اما پز می دهد،که من تمام پی دی اف های نیچه را دارم !

در مورد جا،حقیقتا همدردیم خواهرم:)
چرا که اکنون کتابخانه بنده،کتاب ها بجای عمودی،در آن افقی جای گرفته اند!
و با این حال برخی شان پخش و پلا در جاهای گوناگون خانه اند!!

اما در مورد سه نکته ی خیلی خوب،که مثل همیشه درست اشاره کردی،یا بنده می توانم از کلامت برداشت کنم :

1- قضیه دسترسی هر جایی ایبوک ها!
2- قضیه ماندگاری و کیفیت ایبوک.(البته در صورتی که اسکنش حرفه ای باشد که اقلیتند)
3- قضیه حفظ محیط زیست و قطع نشدن درختان برای تیراژ کتب ،که برای ما آدمیان در هزاره ی سوم ضروری است!
این سه هر کدام می توانند ساعت ها درباره شان بحث کرد،و خیلی مهمند درباره لزوم ایبوک.

در پایان کلامت را دوباره بولد کنم :
«با دانلودکتاب اگر فقط به نیت جمع آوری باشه و خونده نشه- مخالفم...»

سپاس از نظر جامع و کاملت.
mohamad_r
شنبه 12 بهمن 1392 04:45 ب.ظ
هزار و یک دلیل هست که دانلود کتاب موجب رشد فرهنگ کتابخوانی و اقتصاد کتاب است
به گمانم شهوت دانلود کتاب از آن شهواتی است که تقوایش روا نباشد
از بین صحبت همه دوستان، ابن عربی به مهمترین نکته اشاره کرد:
"در ثانی با این محدودیت حق نشر و بسته شدن هر لحظه لینک و سایت مارا مجبور به این می کند که کتابها رو دانلود وبعد در فرصت مناسب بخوانیم"
این ترس مهمترین منشاست
پاسخ هرمس : درود دوست بزرگوارم،
بنظرم بین این دو،استلزامی وجود ندارد!
یعنی لزوما دانلود کتاب، سبب رشد فرهنگ و اقتصاد کتاب نخواهد شد.
ممکن است در برخی موارد این اتفاق بیفتد،اما نه در همه ی موارد، و بل اکثر موارد !

در مورد آن ترس،کاملا درست می فرمایید،
یک جوری آدم احساس خسران می کند،وقتی که فکر کند این کتاب ممکن است در دو هفته آتی بسته شود،و الان لینکش برایم باز است!

البته اصل مقاله جناب خرمشاهی موضوع دیگری است،که خوانده شود شایسته است.

سپاس.
saeedlatifim
شنبه 12 بهمن 1392 03:59 ب.ظ
سلام

درباره کیفیت و کمیت کتاب خواندن ، نکته ها فراوان است ، ولی چند مطلب که در ارتباط با این پست به نظرم می آید ، برای دوستان می نویسم :

1 - در این پست نوشته شده که :"آیا کسی می تواند برای دیگران لیستی به عنوان نسخه تهیه کند ؟ با این همه ذوق های گوناگون؟"

پس بر این اساس هیچ کس حق ندارد به کسی پیشنهاد خواندن کتابی را بدهد !
چون بالاخره ذوق ها و سلیقه ها فرق می کند دیگر ! حالا چه یک کتاب چه 100 کتاب ...
درست است که یک کتاب ، همچون یک منظره ، یک حالت آگاهی است و لذا بر طبق سلیقه ی خوانندگان فرق می کند. تنها می توان به کسی پیشنهاد خواندن کتابی را داد که « ذوقش به ما نزدیک است .»
(لیستی که توسط آقای الهی قمشه ای تهیه شده به درخواست مخاطبان ایشان بوده ، مخاطبانی که ذوق و سلیقه شان را به ایشان نزدیک می دانند)


2 - وقتی کسی که مبتدی است می خواهد تازه مثلا "فلسفه" یاد بگیرد ، باید کدام کتاب را بخواند ؟
قطعا این کار را نمی کند که برود در یک کتابفروشی و تصادفا کتابی که در عنوانش کلمه ی "فلسفه" دارد بخرد و شروع به خواندن کند ! ( لاقل من که این کار را نمی کنم!)

باید از چند نفر آگاه و کاردان سوال کند (البته این که آگاه کیست و کاردان کدام است خودش داستانی است!) و راهنمایی بگیرد و بعد کتابی را انتخاب کند . ( البته بعد از مدتی که در چند زمینه این کار را کرد و اهل مطالعه شد و هدف خود را از مطالعه دانست ، دیگر خودش می فهمد که چه کتابی به دردش می خورد و چه کتابی نه )

البته همه ی این ها نظر من است ! اگر به نظرتان درست است ، به کارش بگیرید ، اگر نه فراموششان کنید !
...

پاسخ هرمس : سلام سعید جان

ممنون از این که نظرت را ابراز کردی،مسلما این جمع نظرات دوستان است،که می تواند ارزشمند باشد....

کسی نگفت،هیچکس حق ندارد لیستی ارائه دهد! بحث اینست که لیست همگانی نداریم...
ممکن است شما در یک فن خاصی،فرضا منطق، از صاحب فنی کتب شایسته ای را بشناسید،اما در جمیع علوم (چرا که علوم اختصاصی گشته و کتب تخصصی هم فراوانند) و آن هم برای جمیع افراد، شاید درست نباشد.

امیدوارم منظورم را رسانده باشم...
شاد باشی.
خراب
شنبه 12 بهمن 1392 03:34 ب.ظ
بگذار هر هر چه می خواهند می خواهیم دانلود کنیم
یه روزی روزگاری به کار می اید
مطئمن باش رفیق شفیق
پاسخ هرمس : سلام رفیق شفیق

بله امیدواریم همینگونه باشد!
پرسفونه
شنبه 12 بهمن 1392 03:25 ب.ظ
شهوت دانلود به دلیل شهوت دانستن است. چه حیف که عمر و توان ما اینقدر کم و کتاب‌هایی خوبی که باید خوانده شوند اینقدر زیاد است. گاهی من کتابی که تازه خریده‌ام را در دست می‌گیرم و همچنان که از تصور اینکه با خواندنش چه لذتی خواهم برد، محظوظ می‌شوم به این فکر می‌کنم که آیا مرگ مجالی می‌دهد.
پاسخ هرمس : درود دوست گرامی

درست است،و مطلب حقی است،که همین شهوت دانستن هم حسن است برای آدمیان،و کلید پیشرفت ها...
لکن اگر فقط هدف دانلود و کلکسیون جمع کردن باشد،خیلی پسندیده نیست بنظر حقیر...
وگرنه اگر دانلودیدند و خواندند،که فبها...!

انشاءالله روز به روز شهوت دانستن در شما بیشتر شود،و سوال هایتان نیز بیشتر،و احیانا جواب هایتان....

شاد باشی...
مهزیاران
شنبه 12 بهمن 1392 03:12 ب.ظ
پورفر جان من که هر چه به حرفهات فکر کردم دلیلی برای دانلود نکردن پیدا نکردم. بهرحال یک جایی لازم می شد به کتاب مراجعه شود. اگر هم پیش نیاید داشتن کتاب بهتر از نداشتن آن است. من دوستانی دارم که چون پولش را دارند کتابخانه های آنچنانی در پزیرایی خانه راه می اندازند و فخر می فروشند اما همانها هم یکروزی از بی حوصلگی لای کتابی را باز می کنند. اصلن به کی بر می خورد؟ زیاد داشتن کتاب که ایراد نیست و اصن نخانند مگر قرار است دنیا بهتر ازین بشود؟
پاسخ هرمس : سلام مهزیار عزیز
درست می گویی،اصلا بحث این نیست که دانلود نشود، مهم اینست که جوری نباشد،که صرفا دانلود شود بدون هیچ سر زدن و خواندن و تورقی !
تقریبا این قضیه مشابه همان بلایی است که بر سر کتابخانه دار ها! پیش می آید...
و هر دو مذموم است.

بهر حال خواندن کتاب های مفید و سالم،باعث انسان های بافرهنگ خواهد شد،و مسلم است که دنیا با وجود انسان های اخلاقی و با فرهنگ،بهتر از قبل خواهد بود....
البته امیدوارم:)
پرهام
شنبه 12 بهمن 1392 02:59 ب.ظ
با سپاس از هرمس عزیز
این حقیقت که دچار تب دانلود شده ایم غیر قابل انکارست و متاسفانه این مطلب قسمت عمده ای از وقتمان را میگیرد.
چند هفته پیش به شدت به دنبال کتابی بودم در دنیای کاغذی ولی نیافتم. سراغ اینترنت آمدم و به دست مبارک خودت در کتابناک یافتم، خیلی احساس شور انگیزی داشت که عموما وقتی با گزینه های متعددی از کتب مواجهم حتی ذره ای از آن کیف را نمیبرم.
همانا قدر زر زرگر شناسد....
این نکته را فراموش نکنید البته که این تب هر قدر هم بد، فرهنگی تر از گذران اوقات در شبکه های اجتماعی بی فایده و... است. هرچه در معرض کتاب باشی شاید اهل مطالعه نشوی ولی حداقل گذری به این بوستان خواهی داشت.
حرکت حضرت عالی که کتب را با دسته بندی، توضیح مفصل و توصیه به خرید در نهایت معرفی میکند حرکتی فرهنگی است که بی شک تعدادی را دچار تب دانلود میکند ولی حرکتتان انقدر سترگ و ستودنیست که کلمات در ستایشش عاجزست.
مطلب مفیدی بود، سپاس
پاسخ هرمس : درود پرهام عزیز....

خب خوشحالم واقعا،که به خواسته فرهنگی ات رسیدی از این کانال !
بله در مورد این قضیه کاملا درست می فرمایید،یادم است عارفی می گفت :

الهی ! شکرت که کتاب و دفتر حجابم شدند،نه درهم و دینار !!

و همینکه در این فضاها بچرخی،خود بخود راغبتر می شوی بخواندن کتاب....

بنظرم این قضیه پروفایل ها، کمی قضایا را در کتابناک، دوست بازی تر کرده بود،البته نه اینکه بد باشد! بلکه آن قسمتش خیلی جالب نبود،که برخی اصلا بخاطر کتاب به سایت نمی آمدند بلکه بخاطر دوست هاشون می آمدند!

خداروشکر که هرمس بوک، توانسته است جایی در دل شما باز کند...

و نظراتت بسیار دلگرم کننده است پرهام عزیز،
امیدوارم بتوانیم این راه را بدون حواشی،ادامه دهیم.
ebne arabi
شنبه 12 بهمن 1392 01:53 ب.ظ
هرمس عزیز
یک جورایی همه ما دچار شهوت داشتن کتاب هستیم واین مربوط به نثل ما نیست چرا که از زمانی که به صورت دستی کتابها کتابت میشد اندک افرادی که سواد داشتن علاقه مند به داشتن کتاب بودن انهم با ان شرایط تعداد کتاب کم و موضوع کم
شما حال را ببین این همه تنوع و داشتن کتاب بایک کلیک
توقعی نباید باشد که ما دچار شهوت بشیم
در ثانی با این محدودیت حق نشر و بسته شدن هر لحظه لینک و سایت مارا مجبور به این می کند که کتابها رو دانلود وبعد در فرصت مناسب بخوانیم که امید وارم این اتفاق بیفدد
سپاس بابت دیدگاه فرهنگیتون و خدمتی که به ارتقاء فرهنگ میکنین
چون با این وضعیت گرانی کتاب فکر کنم هر کداممان نهایت بتوانیم 5 کتاب را خریداری کنیم
حال که ایبوک کتاب هست پس ما بهتر می توانیم انتخاب کنیم و دقت خریدمان را با خواند ایبوک مربوطه بالا ببریم وکتابی ماندگار برای مان بشود
پاسخ هرمس : درود ابن عربی عزیز....

بله ، همگی مبتلاییم!
بیشتر عرض بنده در این خصوص است که چرا کتبی که دانلود می کنیم را نمی خوانیم!
حتی با اینکه ارزش خواندن هم دارند....
و نگذاریم گوشه هاردمان تلنبار شود،یکی از راه حل های این قضیه،کم دانلود کردن است،
و اینکه تنها کتبی را دانلود کنیم،که می دانیم بدردمان می خورند !
تا بعدها بسراغشان برویم...

در مورد اظهار لطفت نیز ، بی نهایت سپاس....
امید که اینطور باشد این کلبه !
حسین بودا
شنبه 12 بهمن 1392 01:43 ب.ظ
من یه راه حلی دارم اینکه هر کسی میخواست کتاب جدیدی را دانلود بکند وقتی روی دکمه دانلود کلیک کرده وارد یه صفحه که حاوی چند پرسشنامه هست بشود این سوالات هم درباره کتابایی که قبلا در وبلاگ موجود است باشد و اگه درست و صحیح به انها پاسخ داد بتونه کتاب جدید را دانلود کند
این عمل را به صورت ازمایشی در سامانه دهنو .ای ار راه انداختیم بد جواب داد :)))))))
پاسخ هرمس : سلام حسین خان بودا!
بله این هم راه حلی است:)
فقط فکر می کنم در چنین حالتی دیگر کسی اصلا هوس دانلود به سرش نزند!
یک راه حل دیگر هم ، پولی کردن (مثلا 10 درصد قیمت) گزینه دانلود است،
تا دیگر همه،محتاط باشند،و فقط کتابی که واقعا می خواهند را دانلود کنند !
و هنر کتاب دانلود نکردن را نیز! بیاموزند....

سپاس.
amitab
شنبه 12 بهمن 1392 01:37 ب.ظ
سلام
یکی از راه های عملی که میتوان در پیش گرفت این است که سایت هایی که کتاب عرضه می کنند مثل وب شما، هر روز تنها یک یا دو کتاب را اپلود کنند. اگر چه این هم راه حل واقعی نیست ولی یک قدم برای اجرای باوری است که داریم.
سپاس
پاسخ هرمس : سلام آمیتاب عزیز

بله ! این یکی از مشکلات بود،مخصوصا در سایت کتابناک، که فورا هم لینک را می بستند بعد از یک هفته،انسان ها را مجبور می کردند،برای ضرر نکردن! به سرعت همه ی کتب آمده را دانلود کنند.
و این ها به مرور بر روی هم تلنبار شود....

بنده سعی کرده ام در این فضا، کم گوی و گزیده گوی باشند کتاب ها
یعنی کتب یا عالی هستند و یا خوب.و البته بستگی به ذوق دارد...
فعلا در اینجا بیشتر قصدمان معرفی آثار شاخص در زمینه های متنوع است.
بخردا
شنبه 12 بهمن 1392 01:28 ب.ظ
من به نظرم یکی از راه حلها ایجاد فضای مجازی برای معرفی، بحث و خوانش کتبی است که به صورت رایگان در اختیار همه قرار می گیرند و این موارد باید مقدم یا همراه با دانلود باشند.
برای نمونه همه کار صحیح شما برای نگارش توضیح و شمه ای از اهمیت کتب پیش از دانلود مسلما در خوانش کتاب تاثیر دارد.
پاسخ هرمس : سلام دوست خوبم
بله این بنظر من خیلی تاثیر دارد در خواندن،متاسفانه فضایی که به این قضیه بپردازد در فضای مجازی
توسط اهلش،بسیار کم است.
خیلی خوب می شود که بتوانیم از خوانده های هم و ادراک یکدیگر بهره ببریم.
مسلم است که اگر فردی نزد شما بیاید،و از فیلم و رمان و کتابی که خوانده بیش از حد تعریف کند، شما نیز ترغیب می شوید بخواندن...

امیدوارم در این فضا،بتوانیم این قضیه را ادامه دهیم.

سپاس.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر