تبلیغات
هرمس بوک - جنایت و مکافات
دوشنبه 14 بهمن 1392

جنایت و مکافات

   نوشته شده توسط: هرمس    نوع مطلب :ادبیات و رمان ،


دانلود رایگان کتاب

بدلیل حق نشر بسته است.

نویسنده : داستایوفسکی
مترجم : مهری آهی

790 صفحه و 12 مگابایت

شاهکاری از داستایوسکی بزرگ و یکی از تاثیرگذارترین رمان های تاریخ، کتابی است با نام جنایت و مکافات .. . داستایوسکی فراتر از یک نویسنده در این اثر نیز تحلیل های فلسفی و روانکاوانه ی خود را از زبان شخصیت ها ارائه می دهد ...

راسکولنیکف که درگیر یک معضل فلسفی و اخلاقی شده است، و می گوید : هدف، وسیله را توجیه می کند، با هدف نیکی که دارد ، دست به قتل «پیرزنی نزول خور که چون شپشی بی فایده است» می زند...

اما این جنایات تنها آغازی است بر مکافات بی پایان او... راسکولنیکف گمان می کرد که می تواند از شرّ وجدان خویش رها شود اما، این نیرو در او قوی تر از آن بود که خیال می کرد...

داستایوسکی همانند یک روانکاو برجسته ، شما را به درون ذهن او می برد و افکار هذیان آلود او را به شما عرضه می کند و با استادی شخصیتی بی مانند را در ادبیات به تصویر می کشد.
کتاب آنقدر تاثیر گذار بوده است که در دیگر هنر ها نیز از آن برداشت ها شده،و فیلم ها و نمایشنامه های گوناگونی در سال های دور و نزدیک، از این شاهکار به نمایش در آمده است.
کتاب خطّ و جذبه ی داستانی بسیار قوی ای دارد،و شاید از این نظر در میان دیگر شاهکارهای داستایوسکی نیز نمره بالاتری را بخود اختصاص دهد.

این کتاب داستان دانشجویی به نام «راسکولْنیکُف» را روایت می‌کند که به خاطر اصول مرتکب قتل می‌شود. بنابر انگیزه‌های پیچیده‌ای که حتی خود او از تحلیلشان عاجز است؛ زن رباخواری را همراه با خواهرش که غیر منتظره به هنگام وقوع قتل در صحنه حاضر می‌شوند، می‌کشد و پس از قتل خود را ناتوان از خرج کردن پول و جواهراتی که برداشته می‌بیند و آنها را پنهان می‌کند. بعد از چند روز بیماری و بستری شدن در خانه . . .


تحلیل داستان :

مضمون و درون مایهٔ کتاب تحلیل انگیزه‌های قتل و تأثیر قتل بر قاتل است که داستایوسکی مسئلهٔ رابطه میان خویشتن و جهان پیرامون و فرد و جامعه را در آن گنجانده است.
رفتار راسکولنیکف در این داستان را می‌توان در دیگر آثار نویسنده همچون یادداشت‌های زیرزمینی و برادران کارامازوف نیز مشاهده کرد (رفتار او بسیار شبیه ایوان کارامازوف در برادران کارامازوف است).او می‌تواند با توجه به توانایی‌هایش کار خوبی برای خود پیدا کند درحالیکه بسیار فقیرانه زندگی می‌کند.در حالی‌که رازومیخین وضعیتی مشابه با او دارد ولی بسیار بهتر از او زندگی می‌کند و هنگامی که به راسکولنیکف کاری پیشنهاد می‌کند او از این کار سرباز می‌زند و در حالی‌که پلیس هیچ‌گونه مدرکی علیه او ندارد او آنها را به خود مشکوک می‌کند.

پیشینه :

داستایوسکی سه بار تلاش کرد تا این اثر را از زبان شخصیت اصلی داستان روایت کند؛ نخست به شکل یادداشت‌های روزانه شخصیت اصلی، سپس به شکل اعتراف او در برابر دادگاه و سرانجام به صورت خاطراتی که او به هنگام آزادی از زندان می‌نویسد ولی در نهایت آن را به روایت سادهٔ سوم شخص مفرد که قالب نهایی رمان بود نوشت.
او این داستان را از ژانویه ۱۸۶۶ تا تابستان آن سال، در نشریه «روسکی وستنیک» به چاپ رسانید.

شخصیت های رمان :

(Raskolnikov (Rodya : قهرمان داستان، راسکلنیکف که برای آزمودن فرضیات خود درباره وجدان و طبیعت انسان مرتکب قتل می‌شود.

Alyona Ivanovna : پیرزن نزول خور که با خواهرش زندگی می‌کند و راسکلنیکف او را شپش بی فایده در اجتماع می‌داند .

Marmeladov : مارمالادف، کارمند سابق که تمام پول خانواده فقیرش را خرج مشروب کرده است و هنگامی که در اثر تصادف کشته می‌شود، راسکلنیکف از خانواد اش حمایت می‌کند .

Katerina Ivanovna : کاترینا، زنی تحصیل کرده و از خانواده‌ای اصیل است که بعد از مرگ شوهر اولش با مارمالادف ازدواج می‌کند . او از بیماری سل رنج می‌برد و شب و روز برای نجات خانواده از فقر تلاش می‌کند .

Sonia : سونیا، دختر مارمالادف که برای رفاه خانواده‌اش، خودفروشی می‌کند . راسکلنیکف معصومیت و پاکی او را در میابد و به اصرار او به قتل اعتراف می‌کند و سونیا او را در دوران محکومیت حمایت می‌کند و با عشق او راسکلنیکف دوباره زنده می‌شود .

Pulcheria : مادر راسکلنیکف زنی با اعتقادات مذهبی زیاد که حاضر است برای موفقیت پسرش هر کاری انجام دهد و تمام امیدهای خود را در راسکلنیکف میبیند . او در دوران محکومیت راسکلنیکف از دنیا می‌رود .

Dounia  : دونیا خواهر راسکلنیکف، دختری فداکار که قصد دارد برای رفاه خانواده و مخصوصاً برادرش با مردی ثروتمند و مغرور ازدواج کند، سویدریگایلف چند بار سعی در فریب او دارد اما موفق نمی‌شود . پس از رفتن راسکلنیکف به سیبری او با رازومیخن ازدواج می‌کند .

Svidrigailov : سویدریگایلف، مردی شهوت پرست و مرموز که گاهی دست بخشنده‌ای دارد و سرپرستی یتیمان کاترینا را برعهده می‌گیرد . او اتفاقی اعتراف راسکلنیکف نزد سونیا به قتل را میشنود و سعی می‌کند از این موضوع برای به درست آوردن دونیا بهره ببرد .

Pyotr Petrovitch Luzhin : لوژین، وکیل دادگستری و کارمند دولت که قصد ازدواج با دونیا را دارد اما راسکلنیکف از شخصیت او متنفر است و او در دیدار خود با خانواده این را نشان می‌دهد . او برای انتقام سونیا را متهم به دزدی پولهایش می‌کند .

Razumihin  : رازومیخن، دوست و هم دانشگاهی راسکلنیکف که فردی نجیب، باهوش و دوست داشتنی است . او در دوران بیماری راسکلنیکف از او حمایت و پرستاری می‌کند و بعداً با دونیا ازدواج می‌کند .

Lizaveta Ivanovna : لیزاوتا، خواهر پیرزن نزول خور که همواره آرام است . او دوست صمیمی سونیا است و تصادفاً هنگام قتل پیرزن کشته می‌شود .

Porfiry Petrovitch : پاروفیری، سر بازپرس قتل که با بسیاری از نظریات جدید جرم‌شناسی آشناست، او روشهای متعدد روانشناسی را برای به دام انداختن راسکلنیکف به کار می‌برد تا او را وادار به اعتراف کند .

Nikolay : کارگر نقاش ساختمان محل سکونت پیرزن که پس از پیدا کردن قسمتی از اموال پیرزن مظنون اصلی قتل می‌شود و تحت تاثیر تفکرات مذهبی شدید، به قتل نکرده اعتراف می‌کند .* حق نشر با انتشارات خوارزمی است، در صورت پسندیدن ایبوک حتما این رمان سترگ را خریداری کنید .


بر چسب ها: داستایوسکی ، مهری آهی ، جنایت و مکافات ،

پیام
دوشنبه 14 بهمن 1392 07:05 ب.ظ
بخدا مرسی
پاسخ هرمس : سپاس پیام جان،
شاد باشی.
pari
دوشنبه 14 بهمن 1392 05:14 ب.ظ
درود مستر مسعود گرامی
عرض تبریک و خسته نباشید مجدد دارم.
وبلاگتون بسیار عالیست دست کمی از کتابناک ندارد
با آرزوی پیشرفت روز افزون
پاسخ هرمس : درود دوست پروانه ایم!
خوش آمدی به این کلبه...

البته به محشرستان شما نمی رسد:)

خیلی خوشحال شدم،بعد از مسدود شدن در کتابناک، دیگر دسترسی به دوستانی چون شماا تنها در این جا میسر است،
خوشحالم که حضور داشتید...

شاد و تندرست باشی دوست خوبم.
omidamrahi
دوشنبه 14 بهمن 1392 03:01 ب.ظ
با سلام

ببخشید این کتاب رو خودتون اسکن کردید یا همون نسخه ایه که تو بقیه سایتها هست؟؟؟؟

با تشکر
پاسخ هرمس : سلام
نه اسکن خودم نیست،
ترجمه مهری آهی و انتشارات خوارزمیه...و چاپ بسیار خوبی است.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر