تبلیغات
هرمس بوک - اراده معطوف به قدرت
سه شنبه 15 بهمن 1392

اراده معطوف به قدرت

   نوشته شده توسط: هرمس    نوع مطلب :فلسفه غرب ،


دانلود رایگان کتابنویسنده : فریدریش نیچه
مترجم : محمدباقر هوشیار

حق نشر : فرزان روز (آزاد طبق قانون 59)


ارادهٔ معطوف به قدرت نام کتابی است که توسط فردریک نیچه، فیلسوف و نویسنده شهیر اهل آلمان نوشته شده‌است. این کتاب یکی از آثار مشهور ادبی-فلسفی جهان است.این کتاب آخرین و یكی از معروف ترین آثار نیچه است كه حدود چهل سال پیش نخستین ترجمه آن را مرحوم دكتر باقر هوشیار "كه فضل تقدم در معرفی و ترجمه آثار نیچه به زبان فارسی متعلق به اوست" منتشر كرد و مدت هاست كه نایات بود و به یك معنی، حتی فراموش شده بود....

در این چاپ جدید، تغییری در نوشتار دكتر هوشیار داده نشده، فقط حروف چینی و رسم الخط آن به صورتی امروزی در آمده است تا بیشتر همسنگ و همتر از این اثر با اهمیت، كه تأثیری شگرف در فكر و اندیشه انسان های امروزی داشته است، بشود.

نظریه اراده معطوف به قدرت نیچه، با دیدگاه معرفت­ شناختی او نیز ارتباط دارد. مشکل اصلی معرفت بشری نزد نیچه مانند همه فیلسوفان ما بعد کانتی، مشکل رابطه ذهن و عین است و این که، آنچه که در خارج، مستقل از ذهن، وجود دارد، چگونه وارد ذهن می­ گردد. آیا مفاهیم قادرند واقعیت عینی را آن گونه که هست، نشان دهند؟ و آیا معرفت برآمده از مفاهیم، واجد عنصر حقیقت است یا نه؟

نیچه منکر امکان معرفت به واقعیت است و شناخت­های بشری را از جهت کشف واقعیت نفس الامری، چیزی بیش از موهومات نمی­ داند، اما از نظر او ، انسان به جهت سودمندی این موهومات در نزاع برای بقای نوع بشر و خواست قدرت او، آن­ها را حقیقت می­ انگارد.

 از منظر او، معرفت­ها و نظریه­ های فلسفی و علمی، برداشت­ها و چشم­ اندازهای انسان می­ باشند؛ انسان برای تأمین اهداف خود ، جهان را مطابق الگوهای ذهنی خود سازمان می­دهد. بدین ترتیب :

 وی حقیقت­ جویی و اراده معطوف به حقیقت را تخطئه می­ کند و آن چه از نظر او اصالت می­ یابد، اراده معطوف به قدرت است. اراده معطوف به قدرت، نیروی محرک همه ارزش­ گذاری­های ماست؛ نیرویی است که تعبیرهای ما را از جهان، به «چشم­ اندازمان» وابسته می­ کند و فرضیات و برساخته های بزرگ فلسفی را پدید می آورد....

کتاب شاید دیدِ شما را نسبت بحقیقت و ادراک آن عوض کند....

:.:.:..:.:.:..:.:.:..:.:.:..:.:.:..:.:.:..

پی نوشت هرمس :

پس از کانت در فلسفه، نزاع های فراوانی پدید آمد،ما بین دو گروه و بر سر موضوع حقیقت و نسبت Object (شی در ذات خودش) و Subject (شیءِ پدیدار شده بر ما) . . . در آلمان نیز؛ این نزاع ها ادامه داشت .

شوپنهاور بر این بود که این قبیل مکاتب استعلایی، هجویاتی بیش نیست ! نظر او بر این بود که فقط یک نوع از حقیقتِ معیّن وجود دارد، که در آن سوی جهان ِ پدیدارها مستقر است،و آن وجود نوعی کشاکش مستمر یا «اراده» است که فقط معدودی افراد مصمم،می توانند از آن بگریزند.
اما می رسیم به نیچه ! نیچه با این نظر موافق بود، ولی به نظر او، اراده ای که خود را بر همه چیز تحمیل می کرد، «اراده ی معطوف به قدرت» بود. بنظر او همه ی موجودات در حالتی از این کشاکش متداوم می زیستند، ولی این کشاکش، خلاق و سالم و زاینده بود ،نیچه صریحا می گفت :

« جهان عبارتست از هیولایی نیرومند، بدون انجام و پایان !
عظمتی جاذب و پرتوان که نه بزرگتر می شود و نه کوچکتر، نمی فرساید، بلکه خویشتن را دگرگون می سازد، و هرگونه نگرش فلسفی دیگر، اساسا سطحی ، شنیع و پوچ است !...» 


نیچه نیز چون شوپنهاور، اهل شک بود اما در بعضی مباحث جازم!! یعنی چه؟
آنها اغلب معتقدند که مکاتب فلسفی پیشین ، یاوه و بی اعتبار است و اساسا حقیقت استعلایی پوچ و بی معناست.
ولی حقایقی که بر ایشان آشکار شده، واجد اعتبار مطلق است!
او فلاسفه ای مانند افلاطون را بخاطر ادراک حقیقت مطلق دست می انداخت، اما خود به حقیقت مطلقی چون "اراده ی معطوف به قدرت" اعتقاد داشت !

نیچه نه تنها فلسفه، بلکه علم تجربی را هم از اعتبار می انداخت و به سبک خاص خویش تمسخر می کرد ، جمله زیر از او شاید این مطلب را گویاتر گرداند :

«دلیلِ وجودیِ انطباق طبیعت با قوانینی که شما فیزیکدانان، "مغرورانه" از آن صحبت می دارید، صرفا مرتبط با "توهم" خودتان و کاربرد نابجای لغات است (این حرف بعدتر و به صورت مبسوط تر در قرن 20 توسط ویتگنشتاین و فلاسفه تحلیلی پی گرفته شد !) رفتار اشیا هرگز قاعده مند و منطبق با روش خاصی نیست، و اصولا در وجودِ اشیا تردید است!
اشیا تحت محدودیت های منبعث از ضرورت خاص، باز هم از حیثیت خاصی بهره مند نمی شوند...
آنچه ما به عنوان علم می شناسیم، هنوز تحت تاثیر گمراه کننده ی "زبان" قرار دارد .

و در جایی دیگر صریحتر می گوید :

«این حقیقت تازه، به ذهن معدودی از اشخاص خطور نموده است،که 
علم فیزیک نیز، صرفا "تبیینی و تفسیری" از جهان است (تا نیاز های ما را برطرف کند )....
و به هیچ وجه، توجیه نهایی جهان نیست. »

او پیش بینی می کرد :

زوال هردوی این نظام های اعتقادی، بزودی منجر به نیهیلیسم و پوچ گرایی جهانی، نومیدی و انقراض جهان متمدن خواهد شد . . . 


بر چسب ها: نیچه ، اراده معطوف به قدرت ، سابجکتیویسم ، محمدباقر هوشیار ،

SAHA BB
دوشنبه 21 بهمن 1392 08:50 ب.ظ
چندروز پیش دفتر استادم بودم،و این کتاب رو میزش دیدم،خیلی دوست داشتم که این کتاب رو داشته باشم.خوشحالم که اینجا میبینمش...
ممنون از سخاوتمندی بیکرانتون...
پاسخ هرمس : درود دوست فرهیخته ام،
کتاب عالی ای است
خوشحالم که بدست اهلش رسید!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر