تبلیغات
هرمس بوک - در جستجوی امر قدسی
شنبه 5 بهمن 1392

در جستجوی امر قدسی

   نوشته شده توسط: هرمس    نوع مطلب :عرفان و فلسفه شرق ،


دانلود رایگان کتاب :


پروفسور سید حسین نصر از مشهورترین شخصیت های ایرانی در سطح اندیشه ی جهانی است. وی به علت عمق مطالعات علم‌شناسی، فلسفی، اسلامی و دین‌شناسی تطبیقی، پیوند با جریان فکری «حکمت خالده» و شخصیت برجستهٔ آن فریتهوف شوان، تألیف کتب فراوان در بارهٔ اسلام در دنیای کنونی به زبان انگلیسی تبدیل به جهانی‌ترین اندیشمند مسلمان دنیای معاصر شده‌است. آثار این اندیشمند به زبان‌های مختلفی از جمله انگلیسی، عربی، فرانسه، ترکی، اندونزیایی، مالزیایی، هلندی، ایتالیایی، ژاپنی، آلبانیایی، صربی-کرواتی، اردو، بنگالی، پرتغالی و اسپانیایی ترجمه شده‌است. کتاب حاضر گفتگوی جذاب رامین جهانبگلو (که خواهر زده ی نصر نیز هست ! ) با اوست.

کتاب از شش بخش شکل پذیرفته است و هر بخش خود دارای چند زیر عنوان می باشد عناوین بخشهای اصلی عبارتند از ، 
بخش اول : "از تهران تا بوستون" بخش دوم :  "بازگشت به ایران"بخش سوم : "ایرانی بودن چیست ؟" بخش چهارم : "اسلام و دنیای مدرن" بخش پنجم :" هنر و معنویت" بخش ششم : "اسرار ملکوت" 

از نظر پروفسور نصر انسانها به سه دسته تقسیم می شوند . تاکید می کند که این نکته باریکی است که من سالیان سال در مقام یک فیلسوف درباره اش اندیشیده ام . اول انسانهایی که جسمانی هستند با هر خوشی جسمی ارضا می شوند . دوم Psychoi کسانی که با واکنش عاطفی نسبت به قلمرو روحی ارضا می شوند . و در آخر کسانی که روحانی هستند یعنی کسانی که در جستجوی دانش هستند و تنها همین کار آنها را خرسند می کند . اگر چه این دانش همواره همان چیزی نباشد که فلوطین یادگیر فلاسفه در نظر داشته اند باز هم آنها طبعاً به سوی دانش کشیده می شوند . نصر خود را در جایگاه سوم می داند و بر این اعتقاد است که در تمام طول زندگی همواره به دنبال دانش و دانستن بوده است . و چنین جستجوی ریشه در دوران کودکی است . 

جستجوی که همراه با پرشگری عقلی بسیار باریکی است ریشه این پرشگری عقلی را هم باید در تعلیم و تربیت نو و مدرن او بیابیم .
اگر چه در دوره نوجوانی پدرش را از دست داد اما چیزهایی از او آموخته بود که تاثیر آنها را بعداً به وضوح دید . چیزهایی چون عشق به معارف نهفته در فرهنگ ایرانی و سنت دینی و ادبی و فلسفی و یا علاقه شدید به غرب نسبت به آنچه در قلمرو و علم و فلسفه در جریان بود.
در پایان دوره کودکی نصر می توان به این نتیجه رسید که رشد او با بحث میان سنت و مدرنیته همراه می باشد . اگر چه هیچ یک را بر دیگری ترجیح نمی دهد و موضوع سنت و مدرنیته را همواره همراه خود می داند . و مطالب زیادی درباره آن نوشته است . 

 نصر برای ادامه تحصیلات دانشگاهی مؤسسهٔ فناوری ماساچوست را برگزید. در همان زمان بورس تحصیلی به او تعلق گرفت و او نخستین دانشجوی ایرانی بود که در مقطع کارشناسی در آن مؤسسه تحصیل می‌کرد. او رشتهٔ فیزیک را برای ادامهٔ تحصیل برگزید.
 
نصر در مقطع کارشناسی در مؤسسهٔ فناوری ماساچوست تحت تأثیر فریتهوف شوان فیلسوف، قرار گرفت. نصر تحصیلات تکمیلی خود را در دانشگاه هاروارد ادامه داده و پس از دریافت کارشناسی ارشد در رشته ژئوفیزیک دو سال بعد در سال ۱۹۵۸ در رشتهٔ تاریخ علم با گرایش علوم اسلامی با درجهٔ دکتری فارغ التحصیل شد.
 
نصر در پاسخی به سوالی در تجربیات دینی خود صحبت می کند. تجربه ای که از دوست داشتن خدا شروع می شود دوست داشتنی که تاکنون تداوم داشته است بدون اینکه کوچکترین گسستی پیدا کند و هرگز مانند قدیس آگوستین بزرگ گرفتار دوره ای از تردید نشده است . 
 
تحصیلات نصر در رشته فیزیک بود. اما حوادثی باعث شد که این رشته کنار بگذارد و به فلسفه روی آورد. اولین حادثه ملاقات او با برتراند راسل بود. 

در این باره خودِ او می گوید :

« حادثه ی مهمی که در زندگی ام پیش آمد،ملاقات با برتراند راسل بودراسل برای ایراد یک سخنرانی عمومی با ام آی تی آمده بود،
پس از سخنرانی یک گروه شش نفره شدیم،و با او در اتاقی به بحثی فلسفی نشستیم،
او آشکارانه و قاطعانه اظهار داشت،که فیزیک جدید هیچ سروکاری با کشف «سرشت ها» ندارد،بلکه سروکارش تنها با ساختاری ریاضی است...هرچه باشد او سرشناسترین فیلسوف جهان غرب بود،و چشم ها به دهان او دوخته بود،
از خود پرسیدم:
چرا دارم وقت خودم را برای مطالعه ی فیزیک هدر می دهم؟ اگر سرشت چیزها به تور فیزیک نمی افتد،چرا می خواهم فیزیک بخوانم؟ من در پی فهم چگونگی کارکرد و ماهیت اشیا هستم، سرشت عالم چیست؟ حقیقت چیست؟
دچار بحران فکری بزرگی شده بودم،هرگز از ایمان به خدا دست نکشیدم.اما به لحاظ فکری جهانبینی ام معطوف به درون شده بود...
جوانی بودم،شاگرد اول کلاس و از همه چیز دنیای فراروی خویش،برخوردار بودم.به لحاظ دنیوی برای جنس مخالف جذاب بودم،
در ورزش موافق بودم،و خانواده ی خوبی داشتم...
اما به راستی هیچکدام از اینها «گمشده ی» من نبود.از این رو چندین ماه را به درون کاوی رنج آوری گذراندم.
چه باید می کردم؟به کجا باید روی می آوردم؟ سرشت واقعیت چیست؟ حقیقت چیست؟
اینها پرسش هایی بود که بارها و بارها به ذهنم خطور می کرد... »

و حادثه دوم معرفی کردن آموزه های شرق از جانب دی سانتی یانا بود . کسی که نصر به کمک او توانست فلسفه هندی را از «منبع دست اول » بخواند . حتی آثاری که در غرب چندان توجهی به آنها نشده بود . چنین آموزه های سنتی باعث شد ، که بحران فکری را به پایان برساند و به گفته خودش جهان بینی را یافته بود که در آن احساس یقین کامل می کرد . یقینی که از مطالعه بسیاری از آثار حاصل شده بود . می توان او را جزء سره گرایان دانست یعنی می خواست هر چیزی را از سرچشمه های اصل بیاموزد . خواندن هر اثری در زمینه ما بعد الطبیعه سنتی و آثار مربوط به اسلام حتی آثار مهم اندیشمندان و کاتولیک فرانسوی و کاتولیکهای الهی دان اسلام شناسی را هم خواند. 

نصر در جایی از عدم علاقه خود ، به عقل گرایان صحبت می کند اگر چه ذهن خود او عقل گراست و چیزی هم از عقل گرایان کم ندارد . اما کار آنان را در تنگ کردن کانون و دید رسی عقل با گستن آن از خرد نمی پسندید .


دو رابطه میان عقل و خرد که فیلسوفان عقل گرا با فرو کاستن خرد به عقل این حقیقت واحد را ویران کردند از ارکان بنیادین کل بینش عقلی من بود. من با چنین کاری مخالف اما هرگز عقل ستیز نبوده ام البته باید توجه داشت که عقل گرایی کاملا متفاوت با عقل ستیزی می باشد .
نصر به هالید گر هم چندان علاقه ای نشان نمی دهد چرا که می اندیشد هایدگر می کوشد تا به سوی وجود «خیز» بردارد بی آنکه به راستی به آن برسد .
و فلسفه ملاصدرا را بسیار عمیق تر از قرائت هایدگر از اگزیستانس می داند 

- در هایدگر وجود با مرگ پایان می پذیرد اما ملاصدرا می گوید وجود راستین و ناب جایی است که هستی آدمی پایان می پذیرد . 

دنیای فلسفی که نصر دارد یک جهان بینی ترکیبی است . ترکیبی میان جاویدان خرد و سنت فلسفه اسلامی
. در بخش نخست از گنون دشوان تاثیر پذیرفته و در بخش دوم از ابن عربی و ملاصدرا و سهروردی . نصر را باید مدافع بخش نخست و احیا کننده بخش دوم بدانیم . همین دنیای سنتی و میراث فکری بود که نصر را پس از چندین سال اقامت و تحصیل در امریکا دوباره به سوی ایران آورد. بخصوص وقتی چنین دنیایی را از نو کشف کرده بود.
در پایان برخی از ارزشهای کتاب در جستجوی ای قدسی را فهرست وار بر می شمارم باشد که مخاطبان با خواندن این کتاب شیرین و جذاب به سایر ارزشهای نهفته در کتاب پی ببرند :

- آشنایی با سیر تعلیم و ترتیب یک متفکر معاصر از زبان خودش
- ترکیبی از تعلیم و تربیت سنتی و مدرن که می توان در بین پاسخ به پرشها آن را دریافت .
- گوشه هایی از تاریخ معاصر ایران هر چند خیلی کوتاه و اندک در کتاب بیان شده چون نصر خود مستقیم دیده و بیان کرده بنابر این می تواند حائز اهمیت باشد .
- آوردن نام انبوهی از کتابهایی که در زمینه فلسفه و الهیات شرق و غرب نوشته شده.
بیان ویژگی برخی از این آثار به صورت بسیار مختصر .
- رسیدن به نوعی نقد فلسفی در قسمتهایی از کتاب
- آشنایی با سیر تفکر فلسفی نصر از ابتدا تاکنون
- بیان مطالب بسیار دقیق درباره عرفان و تصوف در بخش ششم و یا مطالبی که درباره هنر و معنویت در بخش پنجم آمده که ارزش دو چندان به کتاب بخشیده است.
- آشنا شدن با نوعی نگاه فلسفی به هر چیزی که در اطراف ماست به زمان و مکان از معماری گرفته تا موسیقی
- فیلسوفان اسلامی و بزرگانی که نصر با آنها نشست و برخاست داشته و تاه یان خاطره هایی کوتاه از آنها . susan
شنبه 5 بهمن 1392 12:00 ب.ظ
به به چه وبلاگی

مرســـــی دست طلا ...

پاسخ هرمس : سلام و سپاس دوست من
قابل دار نیست...!
شاد باشید...
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر