تبلیغات
هرمس بوک - روشنفکران رذل و مفتش بزرگ
شنبه 5 بهمن 1392

روشنفکران رذل و مفتش بزرگ

   نوشته شده توسط: هرمس    نوع مطلب :ادبیات و رمان ،

دانلود رایگان کتاب :همه مان با نام داریوش مهرجویی آشناییم ولی او را به عنوان یک فیلمساز می شناسیم! فیلمسازی که می توان او را جزو 5 کارگردان بزرگ تاریخ سینمای ایران لقب داد.
مهرجویی البته دغدغه های دیگری نیز دارد،او که دانش آموخته ی فلسفه از دانشگاه UCLA است،حرفهای ارزشمندی نیز در زمینه ی اندیشه و فلسفه و ادبیات دارد،و همین عمق و جامعیت اوست که به فیلم هایش نیز عمق می بخشد و فیلم هایش را از فیلم های سطحی و روز جدا می کند.
تا جایی که شاهکارش هامون در نظرسنجی میان منتقدان سینمایی،در مجله ی فیلم،برترین فیلم تاریخ سینمای ایران لقب گرفت!

هرچند کم کم ما را دارد از فیلم های تازه اش نا امید می کند !

از دیگر ویژگی های نگاه مهرجویی،تاثیر پذیری او از دوست اندیشمندش داریوش شایگان است،که چه در فیلم ها و چه در کتاب هایش می توان این تاثیر پذیری را دید.
کتاب «روشنفکران رذل و مفتش بزرگ» پایان نامه فلسفه ی او در دانشگاه UCLA می باشد.
بهتر است وصف کتاب را از زبان خود داریوش خان بخوانیم:

«این کتاب نخست جهت پایان نامه ی کارشناسی رشته ی فلسفه در ادبیاتِ دانشگاه UCLA در سال 1347 به تحریر در آمد.
حاصل دورانی است که که دنیای افسون زده و پر تب و تاب داستایوسکی ،نویسنده ی بزرگ قرن 19 روسیه ، با آن داستان های هیجان انگیز و شخصیت های رنگارنگ پرشور، عاصی،فرهیخته،عاشق،شوریده، مذهبی و با آن اندیشه های عمیق و والای بشردوستانه و خیرخواهانه سخت گریبان مرا گرفته بود،و شیفته و گمگشته ی خود ساخته بود !

شاید برای رهایی از بندِ همین ها و نیز افسون زدایی،از آن شخصیت های قوی و جنون زده بود،که این نوشته به وجود آمد.برادران کارامازوف ، همه می دانیم یکی از بهترین کتاب های اوست،آخرین و مهمترین کارش،و یکی از برجسته ترین آثار ادبی جهان.

افسانه ی مفتش بزرگ را که ایوان کارامازوف برای برادر کوچکتر خود آلیوشای نو کشیش،تعریف می کند،در واقع حکم داستان در داستان را دارد،و اثری مستقل و جدا از کلّ کتاب است. با اینحال در بردارنده ی چکیده و جوهر اندیشه و جهان بینی داستایوسکی است،و به نوعی حامل همه ی شخصیتهای نخبه و فرهیخته سایر رمان های اوست، شخصیت هایی که از آنها با عنوان روشنفکران رذل،نام برده می شود... چون همگی به نوعی دست به جنایت زده اند؛ همه به نوعی گرفتار تنافضی ماهوی در اندیشه و عمل خود هستند،همه بشر دوست اند،و به خاطر عشق و محبت به او،برای کسب سعادت و نیکبختی اوست که دست به جنایت می زنند!

راسکولنیکف،کیرلوف،ایوان کارامازوف،استاوروگین،پیوتر، رخووفسکی،شیگایلف و ... با تعریف و تشریح این افسانه برای آلیوشا،ایوان در عین حال،چند و چون طغیان متافیزیکی خود را نیز تعریف و تشریح می کند. طغیانی که از یکسو علیه آفریدگار و بخاطر فقدان عدالت در دستگاه آفرینش او شکل گرفته،در جهت کشتن و نابود ساختن پدر و پدران پیش می رود،و از سوی دیگر به طغیان دجّال یا مسیح کشان تاریخ می پردازد و ظلمی که بر مسیح بازآمده رفته است . . .
بدین ترتیب با برملا ساختن وجه پیشگویانه ی اندیشه ی داستایوسکی می بینیم که چگونه همین شخصیت های خیالی و افسانه ای او، چند دهه بعد به طور واقعی در قامت اشخاصی چون،باکونین،نشائف،پزارف،تروتسکی،لنین و استالین تجسم می یابند،و همراه با همتایان مدرن خود،موسولینی،هیتلر،مائو و ... به همان وجه می اندیشند، و همان می کنند که آنها کرده اند «آدم کشی» ، منتهی در مقیاسی بسیار وسیع و وحشیانه تر.

این کتاب در واقع پاسخی ضمنی است به این پرسش که: چگونه داستایوسکی در سال های 1870 توانست بدین روشنی به آینده ی تاریخ رسوخ کند،و به پیش بینی توتالیتاریسم حاکم بر کشور خود،که چهار پنج دهه بعد،روسیه و تمام اروپا را در بر می گیرد،بپردازد . . . و چگونه است که هر چه به زمان حال نزدیکتر می شویم،تاریخ خوی توحش و سبعیت بیشتری پیدا می کند،و اشتیاق به خونریزی و آدم کشی اش افزایش می یابد؟»


فهرست کتاب
..................
فصل اول : روشنفکران رذل و مفتش بزرگ
ایوان کارامازوف

فصل دوم : طغیان متافیزیکی
افسانه ی مفتش بزرگ
ایده های بشر دوستانه

فصل سوم : توتالیتاریسم
ایدئولوژی،جنبش انقلابی و رژیم توتالیتر،حاکمیت و حزب،ریشه کن کردن امور واقع،واژگونی نظام ارزش ها،دروغ ها و استحاله ی انسان

فصل چهارم: ترور و وحشت
استالین.


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر